Wsparcie merytoryczne:

Siłowniki hydrauliczne o różnym zastosowaniu

 

Siłownik hydrauliczny to urządzenie, którego być może nie znamy z nazwy, jednak nie zdając sobie z tego sprawy, używamy go praktycznie co dzień. Ten jeden element pozwala na działania bardzo wielu maszyn, bez których nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Gdzie zatem możemy doszukiwać się siłownika? W elementach konstrukcyjnych wielu urządzeń takich jak koparki, dźwigi czy roboty przemysłowe.

 

 

Czemu siłowniki są niezbędnym elementem urządzeń?

Zawarta w nich ciecz sprawia, że generują one potężną siłę, to właśnie ona jest potrzebna do urządzeń w nie wyposażonych. Częścią napędzającą to urządzenie jest tłok umieszczony w cylindrze. Do wolnej przestrzeni wpuszczona zostaje ciecz, która pod wpływem nacisku z tłoczenia wprawia w ruch tłok. Ten komponent jest dodatkowo zabezpieczony uszczelką, która uniemożliwia wydostanie się cieczy. Uzyskujemy w ten sposób ruch posuwisty, który z kolei przenosi siłę na kolejny element w maszynie. Zasięg siłownika hydraulicznego jest zależny od długości tłoku, który jest ograniczony ze względów bezpieczeństwa, o czym wspomniano między innymi na https://www.brydex.pl/products,silowniki_tlokowe . Jednak siła, którą możemy za jego pomocą wytworzyć jest nieograniczona.

 

 

Typy siłowników hydraulicznych

Istnieje kilka rodzajów tego urządzenia. Najważniejszym elementem jest tłok, czyli organ nadający ruch. Stąd mogą wynikać różnice w budowie poszczególnych urządzeń. Drugim kryterium jest rodzaj pracy jaki wykonuje siłownik. Możemy wyszczególnić dwa główne kierunki:

  • Siłowniki jednostronnego działania – suw odbywa się w jednym kierunku. Takie rozwiązanie wymusza powrót tłoka do pozycji wyjściowej, a co za tym idzie usunięcie cieczy z komory.

  • Siłowniki dwustronnego działania – ruch odbywa się w dwóch kierunkach (do przodu i do tyłu). Oznacza to przede wszystkim większą możliwość kontroli takiego ruchu w obydwu kierunkach. Dzięki temu możemy precyzyjnie sterować urządzeniem.

Więcej na temat różnic w silnikach hydraulicznych znajdziesz na stronach internetowych.

 

Zasięg siłownika hydraulicznego jest zależny od długości tłoku.

 

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Dzięki ogromnym możliwościom, urządzenia te znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle. Wszędzie gdzie potrzebna jest nieustająca praca, wymagająca dużej dawki mocy możemy przypuszczać, że funkcjonują tam siłowniki. Stosowane są więc często w urządzeniach hutniczych, gdzie praca trwa bez przerwy. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że ich praca jest wolniejsza niż na przykład siłowników pneumatycznych. W zamian można spodziewać się siły, którą trudno przebić.

Te wymagające rozwiązania doskonale sprawdzają się również w rolnictwie, pojazdach i maszynach budowlanych.

 

 

Producenci siłowników hydraulicznych

Obecna oferta jest dosyć szeroka, na naszym rynku jest również spore zainteresowanie tymi wyspecjalizowanymi urządzeniami inżynieryjnymi. Producenci siłowników hydraulicznych, proponują swoim klientom solidne i trwałe rozwiązania. Wiedzą jak ważna w tej branży jest jakość i precyzja. Biorą również pod uwagę indywidualne potrzeby przedsiębiorstw produkcyjnych, dlatego poszerzają zakres swoich usług oferując między innymi aplikację kreatora. Umożliwia ona samodzielne zaprojektowanie siłownika, który spełnia wszystkie oczekiwania i zakłada odpowiednie funkcję.