Wsparcie merytoryczne:

Szkło w architekturze

 

Wizjonerscy architekci uważają, że to szkoło będzie materiałem przewodnim w architekturze XXI wieku. Rzeczywiście – szkło wygląda bardzo zjawiskowo i innowacyjnie.

 

Nietypowe bryły

W tym dziale przedstawimy najbardziej nietypowe bryły, które maja swój udział w budownictwie i projektach architektonicznych. Stosowanie różnego rodzaju brył w architekturze jest zabiegiem, który często stosowany był przez wielu architektów, dzięki temu budynki mogą robić zachwycające wrażenie.

Architekcie stawiali domy na różnego rodzaju bryłach, przede wszystkim zachwycające są budynki, które powstały na figurach o kształtach owalnych, jak również kształtach regularnych, takich jak gwiazda pięcioramienna.

Ciekawe zastosowanie mają bryły w przestrzeni. Takim interesujący przykładem jest chociażby budynek telewizji.

CCTV Television, Pekin, Chiny – budynek ma przestrzenną oryginalną bryłę. Budowa tego budynku trwała 4 lata. Jest on odporny na trzęsienia ziemi. Budynek posiada 52 kondygnacje nadziemne, jak również 3 podziemne.źródło zdjęcia: www.arcspace.com

Cybertecture Egg - Cybertecture Egg to innowacyjny projekt architektoniczny, który wykorzystuje owalna bryłę, prościej mówiąc – zastosowana została bryła jajka. Budynek jest zdecydowanie innowacyjny, architekt - James Law, który go projektował jest wizjonerem, który uważa, że architektura XXI wieku będzie pozbawiona betonowych elementów, przodować będzie sztuczna inteligencja i interaktywność.

Wnętrze  Cybertecture Egg stworzone jest tak, by by być jak najbardziej przyjazne dla osób, które będą tam przebywać.  Znajduje się tam m. in system monitoringu, który będzie kontrolował zdrowie pracowników, a w razie nieprawidłowości będzie przesyłał dane do odpowiedniego lekarza.

źródło zdjęcia: www.neomedia.info

Najciekawsze realizacje architektoniczne

W tym miejscu znajdziesz opisy najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce. Dzięki zamieszczonym tutaj zdjęciom, będziesz mógł zobaczyć perełki budownictwa w Polsce.


ICE Kraków - budynek został zaprojektowany z uwzględnieniem wszystkich walorów, jakie oferuje miejsce, na którym wzniosło się Centrum Kongresowe. Budynek charakteryzuje bryła zachowana w nowoczesnym stylu, jak również duża liczba przeszkleń. Centrum Kongresowe ma formę lekko falującą, dzięki czemu może gładko wpisać się w otaczający go krajobraz bulwarów i budynków takich jak Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Materiały, z których wybudowane jest Centrum Kongresowe to przede wszystkim szkoła, a także blacha tytanowo-cynkowa.
źródło zdjęcia: wiadomosci.onet.pl


Domek do góry nogami w Szymbarku – budynek został postawiony na dachu. Można wejść do niego za pomocą okienka znajdującego się na dachu. Następnie przechodząc po suficie przechodzi się do wnętrza budynku, gdzie można poczuć klimat PRL, ponieważ wyposażenie zachowane jest w tym stylu. Całość ma symbolizować właśnie czasy komuny, gdzie wszystko było na odwrót.  W budynku ciężko zachować jest równowagę!

 
źródło zdjęcia: domdogorynogami.pl


Krzywy domek – domek ten znajduje się na sopockim „Monciaku”, został stworzony w 2003 roku i już od początku stał się bardzo rozpoznawalny. Budynek posiada nietypową elewację, która nie zawiera ani jednej linii prostej. Budynek dzięki falującym liniom, wykrzywionym oknom, sprawia wrażenie wyciągniętego obrazka ze snu, czy bajkowej budowli.


źródło zdjęcia: www.bryla.pl

Cuda architektury


W tym dziale opisujemy najbardziej oryginalne budowle, jakie powstały na świecie. Będzie tutaj można znaleźć ich opisy, jak również zobaczyć zdjęcia budynków, które nawet jedynie w formie obrazków robią ogromne wrażenie.


Atomium – jest to monumentalny model kryształu żelaza. Został on powiększony 165 miliardów razy. Całość waży 2400 ton i zbudowany jest na wysokość 103 metrów. W modelu zaprojektowano 9 kul, które zostały połączone rurami. W tych rurach znajdują się ruchome schody. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, do której prowadzi winda. Budowla zostały zaprojektowane przez André Waterkeyna z okazji Wystawy Światowej, która miała miejsce w 1958 roku.źródło zdjęcia: www.tripadvisor.co.ukBudynek w kształcie księżyca – ten projekt architektoniczny został stworzony przez Transparence House. Budynek ma zostać wzniesiony w Za’abeel Park w północno-wschodnim Dubaju. Będize on miał kształt półksiężyca – nieprzypadkowo – kształ ma bowiem znaczenie symboliczne. Naiwżauje do tematyki Islamu, jak również symbolizuje gospodarczy i technologiczny rozwój miasta.http://www.neomedia.info

Nowoczesne budownictwo

Nowoczesne budownictwo jest zdecydowanie różne od budownictwa w stylu tradycyjnym. Przede wszystkim chodzi o efekt estetyczny – wizualny budynków, ale również o zastosowane w nich technologie i rozwiązania budowlane.

 

Efekt wizualny

Nowoczesne budownictwo jest zdecydowanie prostsze, nie ma aż tylu dodatkowych zdobień, czy elementów dekoracyjnych. Zastosowana jest prosta linia w projektach architektonicznych. Nowoczesne budynki mają prostą bryłę, prostą formę. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się również stosowanie różnych form geometrycznych. Budynki stworzone w nowoczesnym stylu posiadają wiele przeszkleń, pomieszczenia są bardzo dobrze doświetlone.

 

Wpływ na środowisko

Domy wybudowane w nowoczesnym stylu są bardziej przyjazne środowisku. Nie emitują do powietrza zanieczyszczeń, stosowane są w nich ekologiczne rozwiązania, takie jak chociażby pompy ciepła, rekuperatory.

 

Materiały budowlane

Materiały, które użyte są do budowy budynków nowoczesnych mają bardzo dobra izolację. Są zdecydowanie bardziej trwałe. Przy mniejszych parametrach objętościowych mają lepsze parametry termoizolacyjne.

 

Więcej artykułów…
Innowacyjne budownictwo